otyłość brzuszna

Otyłość

Jest jednym z tych problemów, z którymi Polacy muszą się borykać coraz częściej. Otyłość prosta to częsta przypadłość, w przypadku której głównym problemem jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Im większa ilość zbędnego tłuszczu, tym więcej problemów – nie tylko tych związanych z wyglądem oraz z sylwetką. Nie można przecież zapominać, że otyłość to przyczyna wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli zatem chcemy cieszyć się dobrą formą, powinniśmy w porę podjąć takie działania, które pozwolą nam skutecznie walczyć z otyłością.

Skąd biorą się takie problemy?

Wiadomo, że za problemy z otyłością prosta odpowiada niewłaściwa dieta. Zbyt wielka ilość pożywienia, sięganie po zbyt kaloryczne produkty – wszystko to, w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej, przyczynia się do odkładania nadmiernej ilości energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak rozpoznać ten problem?

Objawy otyłości prostej są uzależnione przede wszystkim od płci. W przypadku mężczyzn zbędna tkanka tłuszczowa odkłada się zazwyczaj w rejonie brzucha (tzw. otyłość brzuszna), z kolei w przypadku kobiet- w rejonie ud, bioder oraz pośladków.

Jak chronić się przed takim problemem?

Kluczem do sukcesu okazuje się odpowiednia dieta. Błędem jest zakładanie, że unikanie tłustych potraw uchroni nas przed otyłością. Jak wynika z badań, dieta, w której pojawia się zbyt wielka ilość węglowodanów, również sprzyja problemom związanym z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Na otyłość prosta wpływać może też w znacznym stopniu rodzaj żywności, po jaką sięgamy. Zastępowanie produktów z pełnych ziaren zbóż produktami z białej mąki, sięganie po wysokoprzetworzoną żywność – oto drobne błędy, które mogą doprowadzić do poważnych problemów z otyłością. Wśród tych czynników, które mogą mieć istotny wpływ na pojawienie się problemów z otyłością, pojawia się też przekarmianie w okresie dzieciństwa oraz, w przypadku dorosłych, przejadanie się. Dlaczego przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego stylu życia oraz racjonalnej diety jest tak ważne? Bo otyłość to nie tylko takie objawy, jak utrata zgrabnej sylwetki, ale i szereg problemów związanych z ogólnym stanem zdrowia. Liczba przedwczesnych zgonów wśród osób borykających się z otyłością jest niepokojąco wysoka, a lista chorób, które zagrażają otyłym – dość długa. Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, nowotwory złośliwe – to tylko wybrane problemy ze zdrowiem, na jakie osoby otyłe są szczególnie narażone.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *