dlaczego tyjemy w brzuchu

Dlaczego tyjemy?

Tycie to najciekawszy temat w dzisiejszych czasach. Jak to jest, że człowiek tyje? Dlaczego człowiek tyje? Wreszcie kto jest odpowiedzialny za to, że człowiek tyje? Jakie mechanizmy powodują tycie? Artykuł ten określi jedna ale wielce istotną przyczynę tycia człowieka w dwudziestym pierwszym wieku. Czytając go cofniesz się nieco w czasie i powrócisz z większą wiedzą do rzeczywistości.

Spis treści:

1. Wprowadzenie
2. Przyczyny tycia historycznie
3. Przyczyny tycia dzisiaj
4. Podsumowanie

Przyczyny tycia historycznie

Przyczyną, która najczęściej występuje w chwili tycia jest nadmierna ilość spożywanych kalorii w relacji do potrzebnych do przeżycia dla organizmu. Oznacza to, że po prostu jemy za dużo, o wiele więcej niż potrzebujemy do przeżycia. Jeżeli organizm dostanie nadmiar kalorii musi coś z nimi zrobić. Jako, że nie jest w stanie przyjąć tak znacznej ilości i przetworzyć ją w energię, której organizm nie wydziela, to odkłada te kalorie w postaci tkanki tłuszczowej, a my tyjemy. Dzieje się tak przez naszych przodków. Nasi przodkowie aby zdobyć jedzenie wydatkowali znaczną ilość energii i ogromnym wysiłkiem fizycznym. Łowcy paleolityczni i neolityczni w samym akcie zdobywania pokarmu wydatkowali jego kalorie, które później spożyją. Oznacza to, że byli wystawieni na chwile głodu, by później przejść do obfitości. Taki stan rzeczy spowodował, że człowiek prehistoryczny wykształcił geny, które powodują gromadzenie zapasów tkanki tłuszczowej. To właśnie naszym przodkom zawdzięczamy tendencję do tycia.

Przyczyny tycia dzisiaj

Prehistoryczne czasy taką predyspozycję genową bardzo doceniały. Było to korzystne dla człowieka. Kiedy człowiek nie mógł przez dłuższy okres niczego zjeść, wówczas tkanka tłuszczowa – ten zapas – ratował mu życie. Dzisiaj mechanizm ten jest wielce groźny dla człowieka. Dzisiaj nie używamy wysiłku fizycznego w celach spożycia posiłku, którego w sklepie nie brakuje. Oczywiście praca od nas wymaga pewnej dawki energii ale nie na taką skalę jak w czasach prehistorycznych. Codziennie spożywamy jedzenie. Nie potrzebujemy więc gromadzenia zapasów. Jednak je gromadzimy i tyjemy. Odpowiedzialne za to są głównie geny, odziedziczone po naszych przodkach. Dzisiaj niekiedy brakuje nawet ćwiczeń fizycznych aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Dowiedzieliśmy się, że tycie odziedziczyliśmy po przodkach prehistorycznych. Gromadzili oni zapasy z braku pożywienia w niektórych okresach braku łowów. Wówczas tkanka tłuszczowa była pożyteczna. Dzisiaj tyjemy ponieważ jemy za dużo, a za mało wydatkujemy energii. Poprzez geny gromadzimy zapas tkanki tłuszczowej, która w obecnych czasach jest zbędna. Nie mamy problemu ze zdobyciem pożywienia. Mimo to jemy za dużo, spożywamy za dużą ilość kalorii w stosunku do tego ile nasz organizm potrzebuje do przeżycia – jest to przyczyną tycia współczesnego człowieka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *